Ti-Entertainment

"Hijab tutorials" İlgi Çekenler

„Hijab tutorials“

Post modern dünyada bilim, ilim, sanat,  medeniyet, kültür ve ne yazıkki dini algılarımız ve ibadetlerimizde değişmiştir. Toplumun her alanında gerçekleşen bu değişim kimilerine göre terakki ve kimilerine göre ise gerilemedir. Özellikle müslümanlarda bu son dönemlerde islam dininin özünden, dini hassasiyetlerimizden ve değerlerimizden bir kopma söz konusudur.  Bir yönden aşırı mezhep ve bundan da daha vahim olan „cemaat“ taasubiyeti, diğer yandan da aşırı derecede lakayitlık ve „serbest  takılma“ söz konusudur.  Oysa müslümanlar Peygamber Efendimiz (S.A.V)‘in  „Orta yolu tutun, istikametten ayrılmayın!“  (Müslim) hadisini benimseyerek yaşasalar doğru yolda olurlar ve sıkıntılarla karşılaşmazlar.Çağımızın en büyük sorunlarından biride şüphesiz „islam’da kadın“ problemi“dir. Aslında islam medeniyeti ve tarihinde böyle bir „sorun“ söz konusu olmamıştır. Modern oluşum ve akımların problem haline getirdiği bir „fenomendir“ aslında. Tabiki kadın ve erkek hakları önemlidir. Can,mal, nesil, din ve akıl güvenliği herkesin hakkı. Hak ve adalet cinsiyet tanımaz. Bu yüzden dinin özünde bu konuda hiçbir şekilde cinsiyet ayrımı yapılmaz. Buna rağmen bu islamiyetin bir problemi olarak lanse edilmektedir

Kadınların İslam’daki yeri nedir?, Kadın hakları nelerdir? Tesettür nasıl olmalıdır? gibi konular hakkında haddinden fazla yorum mevcuttur.  Peki bunları nasıl ele almalıyız?

Malum, zikrettğimiz gibi post- modern bir dünyada yaşıyoruz ve  internet en etkili unsur ve iletişim araçları haline gelmistir. Facebook, Twitter, Skype, Yotube gibi sayfalar insanları sanal aleme bağlamakta ve kendine muhtaç etmekte. Üniversite sınav hazırlıkları dahi bir facebook veya genel olarak internet olmadan imkansizlasiyor. Bu çerçevede birçok hoca efendiler, liderleri, siyasetçiler mesajlarını aktarmakta, herkes kendince kendini sanal alemde ifade etmek isteğindedir. Nitekim bizlerde bu „nimetten“ faydalanmaktayız.

Ancak bu „nimet“`in  müslüman gençlere faydadan fazla zararı dokunuyor.

Youtube’da İslam ve tesettür hakkında arama yaparken „Hijab tutorial“ adında sayısızca video ile karşılaşabilirsiniz.. „Hijab tutorial“ videosunda tesettürlü bayanlar ojeli ve tam makyajlı şekilde kameranın önüne geçmiş ve başörtü nasıl bağlanır, başörtüsünün rengi ve şekline göre hangi oje, far, maskara, aylaynır, kaş kalemi, ruj ve allık yakışır bunu tartışıp sunmakta. Tesettürlü olmayan bayanlara sac modelleri ve göz boyasi derslerini veren videolara rastlamaya alismistik zaten ama „tesettürlü“  bayanlara yönelik olan ve bir bakima sartlara göre sekillendirilmis olan videolara da rastlayinca…cok güldük. Ancak sonrasinda aslinda gülünecek degil aglanilacak bir durum oldugunun farkina vardik. Kendi icerisinde bu kadar tutarsiz hale gelmis bir tesettür algisi karsisinda baska ne yapilabilir ki?...

Oysa tesettürdeki amaç nedir? “ sadece“ bir örtüye bürünmek mi?

 

Ey Ademoğulları! Şeytan ana ve babanızı kötü yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak nasıl cennetten çıkardıysa, sizi de aldatmasın.'' (el-A'râf, 7/27)

"Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu, onların tanınıp kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allah çok yarlığayıcı ve çok esirgeyicidir." (el-Ahzâb, 33/59)

İslam’da kadının yeri büyük. Kadın soyal ortamlarda bulunmasın, hiçbir şeye girişmesin, kıyafetine önem vermesin demiyoruz, tam aksine kadının sosyal alanda önemi büyüktür. Avrupa’da islamı anlatan, vaiz veren, üniversitede eğitim veren kadınlara ihtiyaç var. Dinimiz kadınların ilim tahsil etmelerini teşvik etmiştir. Hatta onlar için özel günler tayin edip ders vermiştir.

Resul-ü Ekrem, kadınların okuma ve yazmayı öğrenmelerini teşvik etmiştir. Hatta kendi hanımı Hafsa'nın sahabe olan Şifa Hatun'dan yazı yazmasını öğrenmesini sağlamıştır.[1]

  Kur'an-ı Kerim'de "Ey inananlar, kendinizi, ve çoluk çocuğunuzu (ailenizi) cehennem ateşinden koruyunuz..."[2]buyrulmuştur. Hz. Ali bu ayetin yorumunu, çoluk çocuğunuzu terbiye edin, ailenize ilim öğretin şeklinde yapmıştır.

İlimde cinsiyet değil, ehliyet olur. İlim taleb etmek herkesin hakkı ve hatta yükümlülüğüdür. Burası kesindir Ancak tesettür anlayışının sınırını bu bahsettiğimiz yeni oluşum „Hijab tutorial” aşmaktadır.

Tesettür kadını kısıtlamaz,değerini azaltmaz,bilakis arttırır.mesela insan değerli bir mücevheriniz olsa onu ortalıkta bırakmaz, kıymetini bildiği için onu çok iyi bir şekilde korur, onu saklar.Kadının değeri büyük olduğu için Rabbimiz onu tesettür muhafazasıyla muhafaza etmiş, koruma altına almıştır. İstemiş ki güzelliğini yabancılar görmesin,na-mahrem ‘e maruz kalmasın,başkalarının yanında ölçülü olsun.

Tesettür denilince yalnızca başına bir parça bez sarma akla gelmemeli,tesettürün hakkını vermeye gayret edinmeli. Allah müttaki olanları, yaptığı işi en iyi şekilde yapanı, tam ve hakkını vererek yapanı sever.

“Allah, yaptığı işigüzel (sağlam, mükemmel) yapanı sever"[3]

 

Dinde zorluk yoktur, herkes günah işleme hürriyetine sahiptir (yani eğer işlemek isterse işler) ve karşılığını olumlu veya olumsuz alır, ha bu dünyada ha ahirette, ancak yaptıklarımız dinin ruhuna uygun olmayan davranışları dine uygun ve hatta dinî bir olay olarak göstermenin hürriyeti kimseye verilmemiştir. Kendimize ve dini hassasiyetlerimize sahip çıkalım. “Hijab tutorial” gibi tehlikelerden kendimizi ve sevdiklerimizi sakındırılarım...

 

El-Babertî

 [1]Hasan el-Benna, Elmeret-ül Müslimetü, s. 3; el-İsabe, IV, 333.

[2]Tahrim 66/ 6

[3]Münavî,Feyzu'l-kadir, II, 286-287.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR

Deutsch

Foto Galeri

<p>Yeni Ti-Entertainment.com hakkındaki görüşünüz?</p>