Ti-Entertainment

Hakkı Savunan Genç! Sizden Gelenler

Hakkı Savunan Genç!

HAKKI SAVUNAN GENÇ!

 

“Bir nesil yetişiyor, ecdadından habersiz..

Bir nesil yetişiyor, din-imandan habersiz..”

Öylesine bilinçsiz, öylesine cahil bir nesil ki..

Daha güllerin efendisi efendimiz aleyhisselatü ve’s selami tanımaktan aciz.. ne hayatından ne de yaptıklarından.. sonra da kalkmış ben Müslümanım derler..

Gençlik öyle bir bataklığa sapmış ki.. sağına dönse günah.. soluna dönse ateş..

Ne yana döneceğini bilmeksizin, tek tip zihinlerde öğretilenlerle kendi doğru bildiği hayat yolunda ilerlemeye çalışmakta. Nereye ve niçin yürüdüğünü bilmeden, sorgusuz sualsiz..

Derken, imdadına bir başka nesil yetişiyor uyumakta olan gençliğe.. uykusundan uyandırmak için hazır olmuş bir vaziyette beklemekte..

Bu alışılmamış gençliği hiç görmemiş o garip zihniyet.. garipsediler önce bir müddet.. Sonra anladılar zihinlerde yer eden cevapsız soruların anahtarlarının o mukaddes gençlikte olduğunu..

Peki bu gençlik neydi? Kimdi? Nerden gelmişti?

Neden hiç farkına varamamışlardı.. öyle ya günahlara dalmakla o kadar meşgul idiler ki etraflarına bakmaya bile gerek duymamışlardı onca zaman..

PEKİ YA EN ÖNEMLİSİ NİÇİN GELMİŞTİ?

Çünkü vakit eylem vaktiydi. : “kalk! Silkin de kendine gel artık! Sen bu değilsin.. sen Asım’ın neslisin.. sen çaresiz değilsin.. sen bu asra hayat verecek yeni nesilsin.. bizlerin emanetini sen devam ettireceksin..”

O gafil gençliğin içinden biri çıkıp kendi kendine şu soruyu sordu: asra hayat verecek nesil biz miyiz? Bu emanet ne emaneti?

O genç geçmişin hesabını ederek kendince çözümler ortaya koymuştu. Ve kendi kendine şöyle mırıldanıyordu: benim ardımdan gelen nesil bizden sorulacak. Öncelikle kendimi kurtarmalıyım ki benden sonraki nesil beni örnek alsın.. Varlığımın bir amacı olmalı.. öyle başı boş yaşamış olmamalıyım bu garip dünyada.. bir mesajım olmalı genç nesle..

Kendime çeki düzen vermeliyim.. Nefsimin elinde olan bu ruhumu İslam aşkıyla donatmalıyım.. İslam şuuruyla dolup taşmalıyım ki etrafım aydınlığa kavuşsun.. karanlıktan aydınlığa doğru yol alsın, gençlerle dolu ilerleyen vagonlar..

Kendimi tanımalıyım ilk önce.. kendimi tanımanın yolunun ecdadı tanımaktan geçtiğini bilerek.. ecdadımın nasıl bir hükümranlığa sahip olduğunu bilmeliyim.. kalplerindeki iman gücünün varlığıyla fetihler gerçekleştirdiklerinin şuuruna varmalıyım.. ve bu şuurun gücünü kavramalıyım..

Bu imanın gücünü kendime nispet etmeliyim.. bende bu şuurla yola çıkarsam bende gönülleri fethederim demeliyim.. İlk önce yapacağım işe inanmalıyım.. aşk ile çalışmalıyım bu yolda.. çünkü inanıyorum ki isteyerek, inanarak ve severek yapılan işler yarım kalmaz.. hiçbir gönül fetholunmaktan kaçınmaz.. Hiçbir emek zayi olmaz Allah kuluna borçlu kalmaz..

Daha sonra kul olmanın ne demek olduğunun bilincine varmalıyım.. yanlış anlamayın.. benim kulluktan maksadım kula kulluk etmek değil, asıl maksadım Allah’a kulluk etmenin bilincini söylemekteyim.. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi “Halka değil, Hakka inanan.. “ Çünkü çağın yeni modasıdır kula kulluk etmek.. İnsanlar menfaatleri uğruna Allah’tan çok insanlardan korkar oldular.. Onlara asıl korkulacak olanın Allah’ın gazabı olduğunu anlatmalıyım.. korkmadan, yürekli bir şekilde..

Sonra diyorum namazsız bir gençlik olur mu? Hayır.. namazsız bir İslam olmayacağı gibi namazsız bir gençlikte olmaz.. çünkü Nebiler Nebisi, kainatın efendisi “namaz dinin direğidir” buyurmuştu.. dinimin direği namazsa sağlam bir gençliğin direği de imandır.. o halde imanlı bir gençliğin namaza önem vermesi kaçınılmazdır.

Bizi günümüzün günah bataklığından koruyacak yegane unsur namazdır. Namaz bizi her türlü kötülükten men eder..

Daha başka ne yapabilirim diye soruyorum nefsime..

Aklıma bir şey daha geliyor.. “eğitim”.. Müslüman olarak bilinçli, dünyadan haberli, eğitimli olmam gerektiğini anlıyorum.. bu devirde diplomasız kimseye insan muamelesinde bulunmadıklarını acı acı hatırladım.. Oku! Diye inmemiş miydi ilk ayet-i kerime.. Rabbim bize daha ilk ayetten okumanın ve öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamışmıydı? Bu ayeti kerimeye cevaben okumamız gerekiyor.. kulluk görevimiz gereği bu emri yerine getirmemiz gerekiyor..

İşte bunları bir bünyede, kendimde topladıktan sonra genç nesle hitap edebilirim..

Derim ki o nesle :

Kula kulluk etmek hiçbir fayda getirmez..

İnsanoğlu bu ateşi tatmadan geri çekilmez..

Nasıl ki demir erimeden bükülmez..

Hamdım, piştim ve yandım..

Küllerimden doğarak asra ‘ben varım’ demeye yemin ettim..

 

GULBEYAZ PAK

Uluslararası ilahiyat

3ncü sınıf  

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR

İslam Medeniyeti ve Müessesesi Tarihi slayt

DEVAMI

Çağdaş İslamî Akımlar Slayt

DEVAMI

Deutsch

Foto Galeri

<p>Yeni Ti-Entertainment.com hakkındaki görüşünüz?</p>